PEȘTERA TÂLHARILOR
Meditând la Matei 21:12-13
„Casa Mea va fi numită o casă de rugăciune, dar voi aţi
făcut din ea o peşteră de tâlhari.”
Am venit pe lume în braţele mamei
mele. Eram fericit fără să ştiu ce este fericirea. Trăiam într-un univers
simplu, făcut din lumină, căldură şi uimire. Nu aveam nimic şi, tocmai de
aceea, aveam totul.
Copilăria mea a început într-un
sat românesc unde alergam după găini, pisici şi raţe, convins că lumea întreagă
se întinde până la marginea curţii noastre. Într-o zi, atras de sunetul
clopotelor, m-am căţărat cât am putut de sus pentru a vedea biserica satului.
Astfel l-am descoperit pe Dumnezeu. Dar, privind în jos, am descoperit şi
frica.
Poate că întreaga existenţă umană
se desfăşoară între aceste două descoperiri.
Mai târziu au venit mutările,
sărăcia, comunismul, şantierele, blocurile cenuşii şi nesfârşitele lecţii ale
supravieţuirii. Însă nimic nu avea să schimbe mai profund direcţia vieţii mele
decât întâlnirea cu banul.
La început, el părea o minune.
Banul putea transforma visele în
obiecte. Putea cumpăra jucării, dulciuri, haine şi respect. În ochii copilului,
el părea cheia tuturor porţilor.
Apoi am început să observ ceva
ciudat.
Oriunde apărea banul, apăreau şi
conflictele. Suspiciunea. Invidia. Minciuna. Competiţia. Oameni altfel buni
deveneau diferiţi în prezenţa lui.
Ca mulţi alţii, am petrecut zeci
de ani alergând după prosperitate, succes şi siguranţă materială. Am muncit, am
creat, am călătorit şi am acumulat experienţe. Dar, privind în urmă, observ că
cele mai intense momente ale vieţii mele nu au fost niciodată legate de ceea ce
am cumpărat.
Cele mai vii amintiri sunt cele
care nu au avut preţ.
Vocea mamei.
Lumina unei dimineţi.
Mirosul pământului după ploaie.
Descoperirea unei idei.
Bucuria unei prietenii.
Emoţia creaţiei.
Niciuna dintre acestea nu poate
fi cumpărată.
Cu timpul am înţeles că adevărata
putere a banului nu constă în ceea ce ne oferă, ci în ceea ce ne face să uităm.
Ne face să confundăm valoarea cu preţul.
Valoarea unui om nu poate fi
exprimată într-o monedă.
Valoarea unei vieţi nu poate fi
măsurată prin acumulare.
Valoarea iubirii nu poate fi
negociată.
Şi totuşi, întreaga civilizaţie
modernă pare construită pe această confuzie.
Poate de aceea episodul
evanghelic al alungării negustorilor din Templu rămâne atât de actual. Nu este
doar o critică a comerţului dintr-un loc sacru. Este un avertisment adresat
fiecărei generaţii.
În clipa în care transformăm
totul în marfă, inclusiv sufletul, templul devine piaţă.
Iar omul încetează să mai fie om.
După o viaţă întreagă, nu mai
cred că problema este existenţa banului. Banul este doar un instrument.
Problema începe atunci când instrumentul devine stăpân.
Astăzi mă întreb dacă există o
alternativă.
Nu una economică.
Nu una politică.
Ci una spirituală.
Poate că alternativa este
redescoperirea acelei inocenţe care exista înainte ca valoarea să fie
confundată cu preţul.
Nu inocenţa ignoranţei, ci
inocenţa înţelepciunii.
Starea în care omul ştie ce este
puterea, dar nu o venerează.
Ştie ce este bogăţia, dar nu o
confundă cu fericirea.
Ştie ce este succesul, dar nu îşi
măsoară sufletul prin el.
Poate că adevărata libertate
începe atunci când încetăm să ne întrebăm cât valorează lucrurile şi începem să
ne întrebăm ce înseamnă ele.
Iar dacă există un drum înapoi
spre paradis, el nu trece prin acumulare.
Trece prin recuperarea acelei
lumini interioare cu care am venit pe lume.
Lumina pe care am cunoscut-o
înainte de a afla ce este banul.
In concluzie:
„Am alergat o viață întreagă după
ceea ce putea fi cumpărat, ca să descopăr, în cele din urmă, că cele mai
importante lucruri din viață fuseseră daruri de la început.”
Ben Todică

Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu