luni, 22 iunie 2026

cătălin afrăsinei - poem pe bicicletă

 



poem pe bicicletă

 

 

~*~

 

aveam nevoie de tine reală

nu

de ideea de ,,tu”

&

începusem să scriu poezii pe bicicletă

vara

te îmbrăca și te dezbrăca

de  nevindecabila boală

cea mai frumoasă poezie a lumii nescrisă netrăită

de mai multe ori te văzusem tristă atât de tristă

toți cei care mă cunoșteau ori auziseră de mine

își făcuseră grupuri pe fb  cu tine  și împreună

ținându-ne mână

până pe ultimul drum

de unde nici tu

să nu mai poți privi

orbind

de  dragostea mea

păreai

o ființă practică

nouă milioane de pământeni

citeau poeziile de dragoste

pe care ti le trimiteam eroic

împotriva tuturor vicisitudinilor

invidia generalilor naște împărați

melancoliile noastre se iubeau atât de mult

pe străzi și pe deasupra lor

furnici zburătoare

izbindu-se de chipul tău

obosit de așteptare și dorință

inventasem un alt mers

din care s-au extras definiții

patologice ale singurătății geamănă

pe portretul robot al sinelui meu

pe care știi cum l-a insuflat Cel Prea Înalt

din norul divin nu s-a mai putut ieși

 

~*~

cătălin afrăsinei










Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu