GANDURI, CUVINTE ȘI FAPTE
~*~
Bătrânul înțelept al satului le spunea tuturor celor
adunați în jurul vetrei:
„ Omul nu se măsoară după puterea
brațului, ci după gândul, cuvântul și fapta sa. Gândul este sămânța,
cuvântul este apa, iar fapta este rodul. Dacă una este rea, întreaga
recoltă a sufletului se usucă.”
Fie ca iubirea , dragostea și
dăruirea, izvorul din care s-au născut toate lumile, să trezească în
fiecare ființă amintirea Originii sale .
Fie ca tot ceea ce a fost așezat
asupra mea fără voia, fără cunoașterea și fără alegerea
sufletului meu, să se întoarcă în Lumina din care a venit,
transformat, vindecat și eliberat.
Fie ca orice gând, cuvânt,
energie sau legământ care nu aparține Adevărului ființei mele, să se
dezlege în armonie și să se întoarcă la izvorul său, fără judecata,
fără ură, fără teamă.
Cer iertare Universului, Cerului,
Pământului și tuturor ființelor pe care le-am atins, cu voie sau fără voie,
prin gând, prin cuvânt ori prin faptă.
Îmi pare rău. Și iert greșiților
mei.
Primesc cu recunoștință toate
lecțiile acestei zile și le las acolo unde timpul le poate transforma în
Înțelepciune.
Fie ca ceea ce am învățat să devină Conștiință.
Fie ca ceea ce am conștientizat să devină Înțelepciune.
Fie ca ceea ce am iertat să devină Libertate și
adevăr.
Fie ca noaptea să-mi curețe
mintea, inima și sufletul, iar zorii să mă găsească asemenea
izvorului de munte: limpede, curat și întreg.
Încredințez Focului Vetrei toate
poverile mele.
Încredințez Pământului pașii mei.
Încredințez Cerului gândurile
mele.
Încredințez Stelelor sufletul
meu.
Și mă întorc în Centrul Ființei,
acolo unde Eu și Universul suntem Una.
Așa să fie și așa este.
~*~
George
Mandicescu

Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu